Основните климатообразуващи фактори са следните:
1) Слънчевата радиация
Слънчевото греене е главен фактор за формиране на климата, тъй като топлинният ефект на радиацията определя в най-голяма степен неговия характер. Тя нагрява почвата и предметите, които от своя страна излъчват топлина и нагряват въздуха. Затоплянето, като фактор, зависи от продължителността и интензивността на слънчевата радиация.
Ъгълът на падане на слънчевите лъчи е различен в различните части на Земята и зависи от географското разположение на територията спрямо екватора. Именно на екватора пряката слънчева радиация попада върху повърхността под ъгъл, близък до правия. С увеличаване на географската ширина, съответно на ъгъла, слънчевите лъчи преминават през по-дебела част от атмосферата, при което по-голяма част от тях се пречупват или отразяват.
2) Атмосферната циркулация
Атмосферната циркулация влияе върху климата чрез постоянните и периодичните ветрове, както и чрез въздействието на циклоните и антициклоните. Тя е тясно свързана със слънчевата радиация и се обуславя от нея. В отделни части на Земята, при сравнително еднакви природни условия, въздухът придобива специфични свойства, характерни за съответния регион. Такъв еднороден въздух, формиран над голяма територия, обикновено от няколко хиляди квадратни километра, се нарича въздушна маса. Известни са 4 типа въздушни маси:
• Екваториални
• Тропични
• На умерените ширини
• Арктични (антарктични)
В зависимост от температурата на подстилащата повърхност, над която се намират или преминават, те са топли или студени. При среща на въздушни маси с различна температура и влажност става сблъсък помежду им, като допирната граница се нарича атмосферен фронт. Различават се 3 вида атмосферни фронтове:
• Топли
• Студени
• Оклюзионни – когато става сливане на студени и топли въздушни маси
Промените в разпределението на атмосферното налягане създават условия както за хоризонтално, така и за кръгово движение на въздушните маси. По този начин се образуват циклоните и антициклоните:
• При циклоните времето е облачно, ветровито и с валежи
• При антициклоните времето е сравнително стабилно – през лятото е горещо, а през зимата е студено
3) Подстилащата земна повърхност
Това е релефа, наличието на водни басейни, растителността и т.н. Въздействието на слънчевата радиация и на въздушната циркулация зависи и от подстилащата земна повърхност. Затова, тя също е основен фактор, формиращ климата.