Енергийният сектор в България има съществено значение от гледна точка на приноса му към икономиката. Производството на енергия в страната ни е силно зависимо от местното производство на въглища. България обаче е силно зависима и от вносни енергийни ресурси (природен газ, суров петрол и ядрено гориво). Енергийният сектор ще бъде сред секторите в България, които ще бъдат засегнати от изменението на климата.

През последните години екстремните метеорологични явления са причинили щети и смущения в енергетиката, което има последствия и за други сектори. Тези събития обаче досега не са засегнали значително енергийната инфраструктура и в повечето случаи са довели до сравнително ограничени повреди в електрическата мрежа и временно прекъсване на електрозахранването. Увеличената честота и интензивност на подобни метеорологични явления вероятно ще създаде предизвикателства за сектора в бъдеще.

Екстремните промени в климата и метеорологичните условия ще повлияят както положително, така и отрицателно на енергийния сектор, въпреки че преобладават негативните въздействия. Това означава, че изменението на климата представлява значителен проблем за енергийната сигурност не само поради прякото въздействие върху инфраструктурата и енерго-разпределението, но и поради последващото въздействие върху други сектори и области, вкл. продоволствената сигурност и здравето.

1) Производство на въглища:

• Повреда на инфраструктурата и оборудването: Силните валежи представляват риск за функционирането и може да повредят инфраструктурата и оборудването, което води до прекъсване на производството. Състоянието на минните обекти може да бъде засегнато от повишен риск от наводняване, потъване, свлачища, ерозия на почвата и променящи се нива на подпочвените води.

• Намалено качество на въглищата: Увеличаването на валежите и наводненията може да доведе до понижаване качеството на въглищата, поради по-високо съдържание на влага в добива на открито.

• Увеличен риск от топлинен стрес за работниците на открито: С прогнозираната нарастваща честота и интензивност на топлинните вълни, свързаната с атмосферните условия топлинна експозиция представлява нарастващо предизвикателство за здравето и безопасността на работното място.

2) Добив и доставка на природен газ:

• Промените в климата на страната през последните години все повече усложняват противопожарната обстановка особено в периодите с високи външни температури и продължително лятно засушаване в обширни полски, полупланински и някои планински райони, което повишава външните рискове за газопреносната система. Създава се опасност от евентуално прекъсване на доставките на природен газ за неопределено време с очаквано въздействие и на съседните държави, особено ако е засегната преносната инфраструктура за трети страни.

• Наводненията са фактор, който също може да предизвика значителни нарушения на газопреносната и газоразпределителните инфраструктура и на техните основни елементи: тръбопроводи, компресорни станции, газоразпределителни и измервателни станции. Възникването на наводнения може да е следствие на проливни дъждове и снегове, съпроводени от неочакваното силно и бързо топене, обширни разливи, ветрови въздействия в устията на реките, разрушения на диги, язовирни стени и стени на хвостохранилища в близост да газовата инфраструктура

3) Ядрена и топлоелектрически централи:

• Намалена ефективност на електрическите централи: Електрическите централи ще претърпят известно намаление на мощността, тъй като по-високите температури на въздуха и водата влияят на ефективността на охладителните им системи. Увеличаването на температурата на външната среда води до намаляване на разликата между температурата на външната среда и температурата на изгаряне, намаляване на ефективността на генераторите, котлите и турбините.

• Наличие на вода за охлаждане: Поради увеличения риск от суша и по-голямата конкуренция за водни ресурси, някои електрически централи може да се изправят пред намалена способност да извличат и изхвърлят охлаждаща вода.

• Повреди в инфраструктурата: Повишените температури могат да създадат благоприятни условия за някои инвазивни видове, които да увредят енергийната инфраструктура. Язовирите, от които се доставя вода за охлаждащите басейни на трите най-големи ТЕЦ-а в България предлагат подходящи условия за еутрофикация и развитие на инвазивни видове, а изменението на климата може да задълбочи тези проблеми.

4) Енергия от възобновяеми източници:

• Несигурност при производството на електрическа енергия: Производството на енергия от водноелектрически централи вероятно ще пострада от намаляване на валежите, особено през летния сезон. Речните течения ще се променят поради промените в режима на валежите и намалената снежна и ледена покривка в планинските райони.

• Намаляване ефективността на производството на слънчева и вятърна енергия: По принцип, производството на слънчева енергия може да бъде уязвимо при увеличаване на облачното покритие, свързано с нарастване на валежите. За вятърните електрически централи промените в поведението на вятъра и интензивността му, дължащи се на изменението на климата, могат да повлияят на производителността на съществуващите вятърни паркове. В допълнение, екстремните бури може да повредят вятърните турбини и потенциално да доведат до изключването им.

5) Баланс на търсене и предлагане:

• Промяна в търсенето на енергия: изменението на климата може да промени енергийните изисквания за жилищно и промишлено охлаждане и отопление, времето и мащаба на пиково търсене и корекциите в енергопотреблението за транспортни, строителни и селскостопански дейности.

6) Електро-пренос и електроразпределение:

• Повреда на инфраструктурата и прекъсвания: Това включва: (а) вероятност за повече щети и смущения по преносните линии поради интензивни валежи, наводнения и бури през зимата; (б) нарастване на заплахите за функционирането на инфраструктурата в планинските райони поради нарастваща честота и интензивност на природните рискове (като свлачища, срутища или наводнения), свързани най-вече с повишаването на външната температура; в) ефектите върху ефективността на електропреноса поради повишената честота на топлинните вълни; и г) по-голяма вероятност от спадане на електропроводите под минимално-допустимото разстояние над земята, изисквано от закона, поради по-високите температури

7) Производство и разпределение на топлоенергия:

• Намалена потребност от отопление: Увеличаването на температурите вследствие изменението на климата може постепенно да намали нуждата от отопление