Иновацията е въвеждане в употреба на някакъв нов или значително подобрен продукт (стока или услуга) или производствен процес, на нов метод за маркетинг или на нов организационен метод в търговската практика, организацията на работните места или външните връзки, които създават пазарни предимства и при това повишават конкурентоспособността на фирмите.

Иновацията е новост, т.е. нещо, което притежава качествено различна степен на усъвършенстване спрямо свое предходно положение или е нещо ново – нововъведение, ново откритие, което досега не е съществувало във времето и пространството. Иновацията има значителна позитивна стойност, което означава, че за да е налице иновация не е достатъчно само да се създаде нещо ново, но то трябва да предизвиква силен положителен ефект в сравнение с предходни подобни творения от същият клас и вид. Нещо повече, този позитивен ефект трябва да се постига с минимални разходи или поне съотношението позитивен ефект към разходи да бъде многократно в полза на ефекта.

Общ признак на иновацията е обстоятелството, че тя задължително следва да се внедри, т.е. да е излязла на пазара. Новите производствени процеси, маркетингови методи или организационни методи се считат за внедрени, когато те реално се използват в дейността на фирмата.

Сравнителният доклад за европейските иновации представя анализ на представянето на иновациите в страните от Европейския съюз, другите европейски страни и регионалните съседи.

Инкрементални и дизруптивни иновации

Според степента на новаторството, което имат, иновациите биват два основни типа – инкрементални и дизруптивни:
1. Инкрементални иновации – усъвършенстване на нещо съществуващо с относително ниска степен на иновативност; може да представляват серия от малки подобрения, направени в съществуващите продукти или услуги на компанията, в нейните процеси, организация или начин, по който прави нещата

Между 70% и 98% от иновациите в световен мащаб са инкрементални.

Примери за инкрементални иновации:
• Самобръсначките – започват с едно ножче за бръснене, след това – с две, три и т.н.
• Промяна във вкуса на безалкохолни и алкохолни напитки – в началото се предлага стандартен вкус, след това се добавят нови, напр. вкус на череша, лайм, лимон и т.н., като целта е да се разшири потребителското търсене
• Промени в характеристиките на мобилните устройства с въвеждането на нови функции

2. Дизруптивни иновации (те са с високорискови, но носят в себе си потнециал за висока възвръщаемост) – имат висока степен на иновативност; създава се нещо, което не е съществувало преди това и води до появата на нов пазар; променят начина, по който правим нещата

Примери за дизруптивни иновации:
• Корабите с парни двигатели спрямо корабите с платна
• Лаптопите спрямо настолните компютри
• CD-та спрямо грамофонните плочи
• Свалянето на файлове с музика от интернет спрямо CD-тата или грамофонните плочи
• Дигиталните камери спрямо фотоапаратите с лента
• Облачните технологии спрямо записа на информация на хард дискове и т.н.

Видове иновации

Иновациите биват четири вида:
• Продуктови
• Производствени
• Маркетингови
• Организационни (процесни)

• Продуктова иновация

Продуктова иновация е внедряване на стока или услуга, която е нова или значително подобрена по отношение на нейните свойства или начини на използване. Тук се включват и значителните усъвършенствания в техническите характеристики, компонентите и материалите, във вградения софтуер, в степента на удобството при ползване или в някакви други функционални характеристики.

В продуктовите иновации могат да се използват нови знания или технологии или пък те могат да се основават на нови похвати при употреба или на нови комбинации от вече съществуващи знания или технологии.

• Производствена иновация

Производствената иновация е внедряването на нов или значително подобрен начин на производство или доставка на продукта. Тук влизат значителни изменения в технологиите, производственото оборудване и/или софтуера.

Производствените иновации могат да имат за цел намаляване на себестойността или разходите за доставка на продукцията, повишаване качеството на продукцията или производството или доставката на нови или значително подобрени продукти.

• Маркетингова иновация

Маркетингова иновация е внедряването на нов метод за маркетинг, включително на значителни изменения в дизайна или опаковката на продукта, неговото складиране, реклама на пазара или в определянето на неговата продажна цена.

Маркетинговите иновации са насочени към по-добро удовлетворяване на нуждите на потребителите, отваряне на нови пазари или завоюване на нови позиции за продукцията на фирмата на нейния пазар с цел увеличаване обема на продажбите.

• Организационна (процесна) иновация

Организационната или процесната иновация представлява внедряване на нов организационен метод или процес в търговската практика на фирмата, в организацията на работните места или във външните връзки.

Този вид иновация може да бъде насочен към повишаване ефективността на фирмата, напр. съкращаване на административните или на оперативните разходи, повишаване удовлетвореността на служителите от състоянието на работни им места, водещо до подобряване производителността на труда, разширяване на достъпа до нематериални активи (например бази-данни, интелектуална собственост и др.) или намаляване на разходите за доставки.

Глобален иновационен индекс 2021

Най-всеобхватната класация на иновационното представяне на националните икономики се прави от Глобалния иновационен индекс, издание на Световната организация по интелектуална собственост. Неговите 81 индикатора изследват иновационната ефективност на 132 държави, включително политическата среда, образованието, инфраструктурата и бизнес развитието.