Наличието на интелектуална собственост позволява предоставянето на права за нейното ползване от собственика й на друго физическо или юридическо лице посредством лицензиране. Реализирането приходи за собственика може да стане и посредством нейната продажба – чрез преотстъпване или прехвърляне на интелектуална собственост.
Авторско право
Отношенията, свързани със създаването и разпространението на произведенията на литературата, изкуството и науката са уредени от Закона за авторското право и сродните му права.
Авторското право върху произведения на литературата, изкуството и науката възниква за автора със създаването на произведението.
Обект на авторското право е всяко произведение на литературата, изкуството и науката, което е резултат на творческа дейност и е изразено по какъвто и да е начин и в каквато и да е обективна форма, като:
1. Литературни произведения, включително произведения на научната и техническата литература, на публицистиката и компютърни програми
2. Музикални произведения
3. Сценични произведения – драматични, музикално-драматични, пантомимични, хореографски и други
4. Филми и други аудио-визуални произведения
5. Произведения на изобразителното изкуство, включително произведения на приложното изкуство, дизайна и народните художествени занаяти
6. Реализирани произведения на архитектурата и приложени устройствени планове
7. Фотографски произведения и произведения, създадени по начин, аналогичен на фотографския
8. Одобрени архитектурни проекти, одобрени проекти по устройствено планиране, карти, схеми, планове и други, отнасящи се до архитектурата, териториалното устройство, географията, топографията, музейното дело и която и да е област на науката и техниката
9. Графично оформление на печатно издание
10. Кадастрални карти и държавни топографски карти
Обект на авторското право са също:
1. Преводи и преработки на съществуващи произведения и фолклорни творби
2. Аранжименти на музикални произведения и на фолклорни творби
3. Периодични издания, енциклопедии, сборници, антологии, библиографии, бази данни и други подобни, които включват две или повече произведения или материали
Автор е физическото лице, в резултат на чиято творческа дейност е създадено произведение.
Авторското право се закриля, докато авторът е жив и 70 години след неговата смърт. При произведения, създадени от двама и повече автори, срокът започва да тече след смъртта на последния преживял съавтор. При музикални произведения с текст и музикално-драматични произведения срокът изтича 70 години след смъртта на по-късно починалия измежду автора на музиката и автора на текста, независимо дали тези лица са посочени като съавтори, при условие че текстът и музиката са били създадени с цел да бъдат използвани заедно. Авторското право върху филм или друго аудиовизуални произведения продължава 70 години след смъртта на последния преживял измежду режисьора, сценариста, оператора, автора на диалога и автора на музиката, ако тя е била създадена специално за филма. За произведения, които се публикуват на томове, части, броеве или епизоди, срокът от 70 години се изчислява за всеки от тях поотделно.
Сроковете започват да текат от 1 януари на годината, следваща годината, в която е настъпила смъртта на автора или е създадено, съответно разгласено или публикувано произведението.
Авторът има изключителното право да използва създаденото от него произведение и да разрешава използването му от други лица. За използване се смятат действия като:
1. Възпроизвеждането на произведението
2. Разпространението сред неограничен брой лица на оригинала или екземпляри от произведението
3. Публичното представяне или изпълнение на произведението
4. Излъчването на произведението по безжичен път
5. Предаването и препредаването на произведението по кабел
6. Публичното показване на произведение на изобразителното изкуство и на произведение, създадено по фотографски или аналогичен на него начин
7. Превеждането на произведението на друг език
8. Преработката и синхронизацията на произведението. Преработка е и приспособяването и внасянето на всякакъв вид промени в произведението, както и използването на произведението за създаване на ново, производно от него произведение
9. Реализирането на архитектурен проект чрез построяване или изработване на обекта, за който той е предназначен
10. Предлагането по безжичен път или по кабел на достъп на неограничен брой лица до произведението или до част от него по начин, позволяващ този достъп да бъде осъществен от място и по време, индивидуално избрани от всеки от тях
11. Вноса и износа в трети държави на екземпляри от произведението в търговско количество
Авторът има право на възнаграждение за всеки вид използване на произведението и за всяко поредно използване на същия вид.
Защитата на авторското право се извършва от Министерство на културата или от организации за колективно управление на права.
Индустриална собственост
Притежателят на индустриална собственост може да договори лицензионно споразумение с друг субект (лицензополучател), с което да му предостави разрешение да използва неговата интелектуална собственост. В замяна на това, лицензодателят има право да получава заплащане за разрешението си, обикновено под формата на лицензионно възнаграждение, което се определя като процент от продажбите или по друг начин.
Патентно ведомство на Република България е националният държавен орган за правнa закрила на обектите на индустриалната собственост.
Основните видове индустриална собственост са следните:
1. Патенти за изобретения
2. Полезни модели
3. Търговски марки
4. Промишлени дизайни
5. Географски означения
6. Нови сортове растения и породи животни
7. Топология на интегрални схеми