Системите за управление са базирани на предварително определени стандарти. В България националният орган за стандартизация е Българският институт за стандартизация. Той е обществено-правна организация, в която членуват всички заинтересовани от дейността по стандартизация фирми, организации и институции. Международен орган в тази област е Международната организация по стандартизация (International Organization for Standardization), в която членуват 165 национални стандартизационни органи.

Постигането на баланс между околната среда, обществото и икономиката е от съществено значение за удовлетворяване на потребностите на настоящото поколение, без да се компрометира способността на бъдещите поколения да покрият своите нужди. Очакванията на обществото за постигане на устойчиво развитие, прозрачност и отговорност стават част от законодателството поради нарастващия натиск върху околната среда от замърсяване, неефективно използване на ресурсите, неправилно управление на отпадъците, изменение на климата, деградация на екосистемите и загуба на биоразнообразие.

Това провокира организациите да преприемат системен подход за управление на околната среда чрез прилагането на системи за това, допринасящи към екологичния стълб на устойчивостта.

ISO 14001:2015 – Система за управление по отношение на околната среда

Целта на стандарта е да предостави на организациите рамка за опазване на околната среда и отговор на променящите се условия в екосистемите в баланс със социално-икономическите потребности. Това определя изисквания, които дават възможност на организацията да постигне очакваните резултати, които тя е заложила в своята система за управление на околната среда.

Системният подход към управлението на околната среда предоставя на висшето ръководство на организацията насоки за пътя, който трябва да бъде изминат за постигането на успех в дългосрочен план и за създаването на възможностии за принос към устойчивото развитие чрез:
• Опазване на околната среда чрез предотвратяване или намаляване на неблагоприятните въздействия върху нея
• Смекчаване на потенциалните неблагоприятни последици за организацията от условията на околната среда
• Съдействие на организацията за изпълнение на задълженията за спазване
• Подобряване на резултатността спрямо околната среда
• Контролиране на въздействието върху начина, по който се проектират разпространяват, потребяват и унищожават продуктите и услугите на организацията, като се използва концепцията за жизнения цикъл, която може да предотврати въздействието върху околната среда да бъде неволно измествано вътре в жизнения цикъл
• Постигане на финансови и оперативни ползи, които могат да произтекат от прилагането на екологосъобразни алтернативи, усилващи пазарната позиция на организацията
• Оповестяване на екологична информация сред съответните заинтересовани страни (клиенти, общности, доставчици, регулатори, неправителствени организации, инвеститори и служители)

ISO 14001:2015, както и други подобни стандарти, не е насочен към повишаване или промяна на правните изисквания към организацията.

Успехът на системата за управление по отношение на околната среда зависи от ангажираността на всички нива и функции на организацията начело с висшето ръководство. Организацията може да осигури възможности за предотвратяване или смекчаване на неблагоприятните и за повишаване на благоприятните въздействия върху околната среда, по-специално тези, които имат стратегически последствия и положително въздействие върху повишаването на конкурентноспособността. Висшето ръководство може ефективно да използва потенциалните рискове и наличните възможности чрез интегриране на управлението по околна среда в бизнес процесите на организацията, при определянето на стратегическите й направления и в процеса на вземането на решения, като ги сравни с други бизнес приоритети и включи управлението по околна среда в цялостната си система на управление. Демонстрирането на успешно приложение на този международен стандарт може да се използва, за да гарантира на заинтересованите страни, че е налице ефективна система за управление по околна среда.

Приемането на ISO 14001:2015 обаче няма само по себе си да гарантира оптимални екологични резултати. Прилагането му може да е различно за различните организации, в зависимост от техния контекст. Две организации може да извършват подобни дейности, но да имат различни задължения за спазване на политиката по околна среда, за прилагането на екологични технологии и цели за постигане на резултатност спрямо околната среда, макар и двете да изпълняват изискванията на този международен стандарт.

Нивото на детайлност и комплексност на системата за управление по околна среда ще се изменя в зависимост от контекста на организацията, областта на приложение на системата, задълженията й за спазване и естеството на дейностите, продуктите и услугите на организацията, включително нейното отношение към околната среда и свързаните с това въздействия върху нея.

Основата на подхода, върху който е основана системата за управление по околна среда, представлява моделът „планиране – изпълнение – проверка – действие“ (Plan – Do – Check – Act, PDCA). Този модел осигурява повтарящ се процес, използван от организациите за постигане на постоянно подобрение. Той може да се приложи към системата за управление по околна среда и към нейните отделни компоненти, като накратко е както следва:
• Планиране: установяване на целите по околна среда и процесите, които са необходими за постигането на резултати в съответствие с политиката по околна среда в организацията
• Изпълнение: прилагане на процесите по начина, по който е планирано
• Проверка: наблюдение и измерване на процесите спрямо политиката по околна среда, включително задълженията, целите по околна среда, оперативните критерии, както и отчитане на резултатите
• Действие: предприемане на действия за непрекъснато подобряване

Схема за управление по околна среда и одит (EMAS)

EMAS e доброволна Схема за управление по околна среда и одит. Нейната цел е да насърчава непрекъснатото подобряване на екологичните резултати на организациите чрез въвеждане и прилагане на система за управление по околна среда, оценка на показателите на подобна система, предоставяне на информация относно екологичните резултати, открит диалог с обществеността и други заинтересовани страни, както и активно участие на служителите.

EMAS е на разположение на всяка организация, осъществяваща дейност в който и да било сектор на икономиката в рамките на Европейския съюз или извън него, която желае:
• Да поема екологична и икономическа отговорност
• Да подобрява своите екологични резултати
• Да оповестява своите екологични резултати на обществото и на заинтересованите лица като цяло

Организациите, които се регистрират по EMAS, трябва да:
• Докажат спазване на законодателството в областта на околната среда
• Поемат ангажимент непрекъснато да подобряват своите екологични резултати
• Покажат, че поддържат открит диалог с всички заинтересовани страни
• Включат служителите в подобряването на екологичните резултати на организацията
• Публикуват и актуализират заверена по EMAS екологична декларация за публично съобщаване на информация

Също така, организациите трябва да:
• Извършват екологичен преглед (включително идентифициране на всички преки и непреки екологични аспекти)
• Бъдат регистрирани при компетентен орган след успешна проверка на тяхната организация; след това, имат правото да използват логото на EMAS

EMAS помага на организациите да подобрят ефективното използване на ресурсите, да намалят рисковете и да дадат пример с публичното обявяване на добрата си практика. Разходите за въвеждане на схемата са по-ниски в сравнение с икономиите.

Основните ползи от въвеждането на EMAS са следните:
• Икономии на енергия и ресурси
• Намаляване на отрицателните екологични инциденти
• По-добри взаимоотношения със заинтересованите страни, вкл. публичните органи
• Повече пазарни възможности

Общата процедура за въвеждане на EMAS е следната:
• Организацията следва да започне с екологичен преглед – първоначален анализ на всички извършвани от нея дейности с цел да установи съответните преки и непреки екологични аспекти и приложимото законодателство в областта на околната среда
• След това, трябва да бъде въведена система за управление по околна среда в съответствие с изискванията на EN ISO 14001
• Системата трябва да бъде проверена посредством извършването на вътрешни одити и преглед от ръководството
• Организацията изготвя екологична декларация по EMAS
• Екологичният преглед и системата за управление по околна среда се проверяват и декларацията се заверява от акредитиран или лицензиран проверяващ по EMAS
• След като организацията бъде проверена, тя подава заявление за регистрация до компетентния орган

На този линк може да бъде открито Ръководството за потребителя от 2017 г., посочващо необходимите стъпки за участие в EMAS съгласно Регламент (ЕО) № 1221/2009 на Европейския парламент и на Съвета относно доброволното участие на организации в Схемата на Общността за управление по околна среда и одит (EMAS).

ISO 50001:2018 – Система за управление на eнергията

ISO 50001:2018 е международен стандарт, поставящ изисквания към Системи за управление на енергията. Той поставя основите на управлението на енергийното използване във всяка една организация.

Стандартът е приложим за всички видове организации, без значение от тяхната големина или сектора. ISO 50001:2018 се базира на анализ на енергийното потребление, преразглеждане на енергийната политика на съответната организация, създаване на рамка и програма за управление на енергията, която да допринесе за по-ефективното й използване.

ISO 50001:2018 посочва специфичните изисквания, приложими към използването и потреблението на енергия, включително по отношение на нейното измерване, документиране и докладване, планиране и закупуване на оборудване, човешки ресурси и др., които допринасят за подобряване на енергийните характеристики на организацията. Определянето на енергийния профил на организацията, както и проучването на количеството консумирана енергия в миналото, сегашното и бъдещото потребление на енергия и разработването на енергиен мониторингов план спомага за подобряване на управлението на енергията. Така се поставят общи и конкретни енергийни цели и се създават по-ефективни модели на използване на енергията, което спестява пари на организацията.

Прилагането на система за управление на енергията, съгласно ISO 50001:2018 е съвместимо и е може да се интегрира с множество други системи за управление, например системи за управление на качеството, съгласно ISO 9001, системи за управление на здравето и безопасността при работа, съгласно BS OHSAS 18001 или ISO 45001, системи за управление на околната среда ISO 14001 или системи за управление на безопасността на храните, съгласно ISO 22000. Такава интеграция на системите за управление може да осигури една по-ефективна инфраструктура на бизнеса и по-висока конкурентоспособност.

Предимствата от прилагането на система за управление на енергията ISO 50001:2018 за всяка една организация са следните:
• Спестяване на разходи за енергия
• По-голяма осведоменост за енергийната ефективност, активно участие и ангажираност на служителите
• Намаляване на разходите за енергия чрез вземане на решения, базирани на данни от потреблението
• Намаляване на вредното въздействие върху околната среда, както и ограничаване на емисиите на парникови и други газове
• По-ефективно и прозрачно управление на ресурсите и получаване на конкурентно предимство
• Подобряване на корпоративната репутация