Кръговата икономика представлява сравнително нов икономически модел, позволяващ постигането на устойчивост на икономическото развитие, при който отпадните продукти постоянно се рециклират и влагат в нови производства. По този начин значително се намаляват отпадъците, ограничава се негативното им въздействие върху околната среда и се повишава ресурсната ефективност.

Традиционната линейна икономика има за цел постигането на печалба чрез ниски разходи на суровините и на производствения процес, за създаването на икономическо богатство и успех на голям брой компании. Стоките, придобити от потребителите, след като вече не са нужни, развалят се или станат морално остарели, се изхвърлят. Практиката показва, че запазваме по-малко от 5% от продуктите, които купуваме.

Линейната икономика зависи от две основни предпоставки:
1. Постоянното наличие на невъзобновими ресурси, които могат да бъдат вложени в производството
2. Осигуряването на достатъчно места за изхвърляне на отпадъците

Несъвършенствата на линейната икономика водят до постоянно задълбочаване на екологичните проблеми поради растящите количества отпадъци и тяхното отрицателно въздействие върху въздуха, водите и биоразнообразието. Непрестанно засилващите се нужди от енергия, увеличаването на селскостопанската и всякаква друга продукция, необходима да задоволи нуждите на увеличаващото се население, допринасят за допълнителното нарушаване на еко баланса. Затова, ръстът, основан на извличането на все повече ресурси и изхвърлянето им след това, е ограничен. Той има праг, отвъд който не може да продължи да съществува, да се развива и да печели.

Затова, е необходим нов икономически модел, базиран на кръговата икономика. Тя е базирана на стратегия за запазване на природните ресурси, така че всички хора на Земята да постигнат приемливо ниво на просперитет без да унищожат планетата си по пътя към постигането му.

В кръговата икономика стойността на продуктите и материалите се запазва възможно най-дълго време. Ресурсите се използват максимално ефективно, отпадъците се минимизират, а когато даден продукт достигне края на своя жизнен цикъл, той се използва отново, за да създаде допълнителна стойност. Кръговата икономика насърчава растежа, устойчивостта и конкурентноспособността в дългосрочен план.

Кръговата икономика е начин за преодоляване на необратимите щети, причинени от изчерпването на природните ресурси. Тя представлява модел, стимулиращ създаването на нови бизнес възможности, въвеждането на иновативни методи за производство и потребление, а с това – специфични умения и нови работни места.